Yeniköy Tıp Merkezi

Ana Sayfa  |  Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

Check-Up

50 yaşın üzerindeki herkesin düzenli olarak check-up yaptırmasını öneriyoruz.

Devamı

Mamografi

Yeniköy Tıp Merkezi'nde Mamografi yaptırmak çok kolay.

Devamı

Fizik Tedavi

Yeniköy Tıp Merkezi en yeni teknoloji ile fizik tedavi hizmeti vermektedir.

Devamı

Ağız ve Diş Sağlığı

Rutin kontrollerle sağlıklı ve mutlu gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Devamı

Hasta Hakları

Yeniköy Tıp Merkezi'nde tedavi olmaya başlamadan önce haklarınızı öğrenin.

Devamı

Alzheimer Hastalığı

Dr. Sezer Sönmez

Psikiyatri Uzmanı

Alzheimer hastalığı yaşlılarda demansın (bunama) en sık nedenidir ve sinsi başlangıçlıdır.Yaygınlık oranları 65-74 yaş arasındaki bireylerde yaklaşık % 3 iken, 75-84 yaş arasındaki bireylerde % 18, ve 85 yaşından daha yaşlı bireylerde % 50 ye yükselmektedir.

Klinik özellikler:

Kısa süreli belleğin kaybı, genelllikle hastalar ve akrabalarının fark ettiği ilk belirtidir. Tipik olarak, bellek gerilemesi yeni bilginin öğrenilmesinde yaşanan güçlük ile kendini gösterir. Hastalık ilerledikçe, çok iyi öğrenilmiş bilgiye erişimde gerileyebilir. Bellek yetersizlikleri tekrarlama eğilimi, randevuların kaçırılması, eşyaları yanlış yere koyma ve yemekleri yakma ile kendini gösterebilir.Topografik bellekte genellikle etkilenir ve hastalar kaybolabilir. Hafif vakalarda kaybolma tanıdık yerler ile sınırlı iken hastalığın ilerlemesi ile tanıdık yerlerde de ortaya çıkabilir.

Nesneleri isimlendirmede zorluk hafif evrede yaygındır. Konuşma, yazma veya işaretlerin bozuk anlatılması eksik konuşma olarak ortaya çıkabilir ve sonunda hiç konuşamamaya kadar ilerleyebilir.Konuşulanları anlayamama yaygındır ve ileri derecede engelleyicidir. Not edilecek önemli nokta konuşulan dil tamamen anlaşılmaz hale gelse bile hastaların, el hareketleri ve resimler gibi sözsüz iletişimi anlayabilecekleridir.

Koordine motor faaliyetleri yetenğinin azalması yemek pişirememe, yıkanamama, giyinememe, tuvalete gidememe ve yemek yiyememe şeklinde yansıdığından hastalarda bağımsızlık temelini oluşturur.Akrabalar, hastanın bu işleri yürütememesini tembellik olarak yanlış yorumlayarak hastanın sıkıntısının daha da artmasına neden olurlar.Bu anlamda akrabaların eğitilmesi önemlidir.

Duyusal eksiklik olmamasına rağmen duyusal uyaranları tanıyamama sonucu akrabalarını, arkadaşlarını tanıyamaz ya da nesneleri yanlış işlerde kullanırlar (lavoboya işemek gibi)

Komplike işlerde planlama, sıralama, soyutlama ve yürütme yetenekleri bozulduğundan faturaları ödeyemez, aktiviteleri planlayamazlar.

Alzheimer hastaları güdülerini ve insiyatiflerini kaybedip kararsız ve içe dönük bir hale gelirler.Düşünceler daralabilir ve sıcaklık ve mizah kaybolur. Hastalık ilerledikçe hastalar çok az şey yapabilirler.

Davranış bozuklukları, amaçsız davranışlardan (dolanıp durma, eşyaları toplama, yürüme) agresifliğe (sinirlilik, vurma, ısısrma, bağırma ve kendine zarar verici davranışlar), uyku uyanıklık döngüsü bozuklukları, şüphe, kendi kendine konuşma ve bakıma direnmeye kadar çeşitlilik gösterir. Bakım konusunda ajitasyon, hastalar ve bakıcıları için büyük sıkıntı yaratır.

Tedavi:

Alzheimer hastalığında oluşan bilişsel gerilemenin kontrolü için ve davranış bozuklukları için ilaç tedavisi başlanır.Ailelere ve bakıcı kişilere destek sağlanmalıdır.

Kaynak: Kaplan and Sadock's Comprehensive Textbook of Psychiatry sekizinci baskı

 
Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

KVKK - Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

© 2008 Yeniköy Tıp Merkezi

Köybaşı Cad. Mübaşir Sok. No:2 Yeniköy Sarıyer / İstanbul

444 10 97

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.   

Tasarım ve Geliştirme

serdarcamlica.com