Yeniköy Tıp Merkezi

Ana Sayfa  |  Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

Check-Up

50 yaşın üzerindeki herkesin düzenli olarak check-up yaptırmasını öneriyoruz.

Devamı

Mamografi

Yeniköy Tıp Merkezi'nde Mamografi yaptırmak çok kolay.

Devamı

Fizik Tedavi

Yeniköy Tıp Merkezi en yeni teknoloji ile fizik tedavi hizmeti vermektedir.

Devamı

Ağız ve Diş Sağlığı

Rutin kontrollerle sağlıklı ve mutlu gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Devamı

Hasta Hakları

Yeniköy Tıp Merkezi'nde tedavi olmaya başlamadan önce haklarınızı öğrenin.

Devamı

Diş Ve Dişeti Hastalıkları (Periodontal Hastalıklar)

Dr. Ceylan Boyraz

Dişlerin etrafında ki destek dokuları ve dişetlerini etkileyen hastalıklara periodontal hastalıklar denir. Sağlıklı dişeti açık pembe renkte olup dişe ve kemiğe sıkıca yapışmıştır. Sağlam ve sert görünümlü olup fırçalama sırasında kanamaz. Dişeti hastalıklarının ilk safhası gingivitis'tir. Bu aşamada dişetleri kızarır, şişer ve kolayca kanar. Bu safhada tedavi edilmezse dişetleri ve diş etrafında ki kemikte harabiyet başlar ve periodontitis denilen tablo ortaya çıkar. Diş etrafında ki kemik dokunun kaybı nedeniyle derin dişeti cepleri oluşur ve hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar ve diş kaybıyla sonuçlanır.

Dişeti hastalığına neler sebep olur?

Dişeti hastalıklarının ana nedeni dişlerin üzerinde oluşan bakteri plağıdır. Sağlıklı bir ağızda bakteri plağı yapılan günlük diş temizliğiyle dişler üzerinden uzaklaştırılır. Yetersiz diş fırçalama nedeniyle bakteri plağı diş yüzeyinden temizlenemezse sertleşir ve diştaşı ya da tartar olarak adlandırılan birikintiler oluşur. Diştaşları fırçalamayla diş yüzeyinden uzaklaştırılamaz ve bir süre sonra dişetlerinin dişerden uzaklaşarak periodontal ceplerin oluşmasına sebep olur. Bu ceplerde daha fazla bakteri plağı birikerek dişlerin etrafında ki kemik desteğini yok etmeye başlayarak dişlerin sallanmasına ve kaybına neden olur.

Bakteri plağı dışında dişeti hastalıklarına neden olan unsurlar şöyledir:

Genetik faktörler,

Sigara,

Hormonal değişiklikler (hamilelik, menapoz..)

Diş sıkmak ya da gıcırdatmak,

Kötü beslenme,

Diabet(şeker hastalığı)

Dişeti hastalıklarının belirtileri nelerdir?

  • Fırçalama sırasında dişetlerinde kanama,

  • Dişetlerinde kızarma ve şişlik,

  • Dişetlerinde çekilmeler, açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet,

  • Ağızda sürekli ve kötü bir koku,

  • Diş aralarında açılmalar, dişlerde yer değiştirmeler,

  • Dişlerde uzamalar ve sallanma var ise,

Geç kalmadan bir diş hekimine muayene olunması gerekmektedir.

Dişeti hastalıklarından nasıl korunulur?

Bakteri plağının düzenli ve yeterli diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla uzaklaştırılması gerekmektedir. Günlük ağız bakımı diştaşlarının oluşumunu en az seviyede tutmakla beraber tamamen önleyememektedir. Bir diş hekimi tarafından yapılacak diştaşı temizliği, diş fırçası ve diş ipi ile temizlenemeyen bölgelerde ki diştaşlarının uzaklaştırılmasını sağlar. Dişeti hastalıklarının erken safhasında tedavi diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirilmesidir. Bu aşamada dişlerin etrafında ki ceplerden diştaşları uzaklaştırılır. Daha ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Derin ceplerde ki diştaşları ve hastalıklı dokular ortamdan uzaklaştırılarak kök yüzeyi düzleştirirlir ve dişetlerine kolay temizlenebilmesi için şekil verilir. Periodontal tedavi ile elde edilen olumlu sonuçları korumanın tek yolu yeterli diş fırçalama ve diş ipi kullanılmasıdır.
 Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

KVKK - Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

© 2008 Yeniköy Tıp Merkezi

Köybaşı Cad. Mübaşir Sok. No:2 Yeniköy Sarıyer / İstanbul

444 10 97

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.   

Tasarım ve Geliştirme

serdarcamlica.com