Yeniköy Tıp Merkezi

Ana Sayfa  |  Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

Check-Up

50 yaşın üzerindeki herkesin düzenli olarak check-up yaptırmasını öneriyoruz.

Devamı

Mamografi

Yeniköy Tıp Merkezi'nde Mamografi yaptırmak çok kolay.

Devamı

Fizik Tedavi

Yeniköy Tıp Merkezi en yeni teknoloji ile fizik tedavi hizmeti vermektedir.

Devamı

Ağız ve Diş Sağlığı

Rutin kontrollerle sağlıklı ve mutlu gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Devamı

Hasta Hakları

Yeniköy Tıp Merkezi'nde tedavi olmaya başlamadan önce haklarınızı öğrenin.

Devamı

Yeni Tanı Araçları

Prof. Dr. Akif Turhan Kürüm

EKOKARDİYOGRAFİ

Kalbin yapısal ve işlevsel olarak değerlendirilmesinde girişimsel bir işlem olmaması nedeniyle eşsiz bir tanı aracıdır. Ultrasonik ses dalgalarının yansımalarının görüntüye dökülmesi ilkesine dayanır. İki boyutlu, M mode, Doppler (spektral ve renkli) eko çeşitleri ve transözofagiyal (yemek borusu yolu), stress ekokardiyografi (değişik biçimde kalp hızının arttırılması yöntemi) gibi çeşitleri vardır. Hasta yatakta sola dönmüş vaziyette veya düz olarak yatar konumda iken tetkik yapılır. Görüntü kalitesini artırmak amacıyla göğüs üzerine jel sürüldükten sonra bir prob ile değişik kesitlerden kalbin tomografik görüntüleri alınır. Ekokardiyografi sonrası kalbin pompa fonksiyonunun durumu, kapakların yapısı ve işlevsel durumu, kalbin yapısal anormallikleri hakkında bilgi edinilir.
Doppler ekoda kalpteki akımlar proba göre hareketlerinden dolayı kırmızı, mavi, yeşil renkte görüntüler (proba doğru olan akım kırmızı uzaklaşan mavi ve jet akımları yeşil) verir. Kalp kapaklarındaki kaçakların ve darlıkların varlığının ve ciddiyetinin tespitinde, doğumsal kalp hastalığı ve kalp kası hastalıklarının tanısında önemlidir.

EFOR TESTİ

Efor testi, kalp yükünü giderek artıracak şekilde "treadmill" adı verilen bir koşu bandında egzersiz yapılırken, EKG'nin sürekli izlenmesi ve belli aralıklarla kayıt alınması olarak tanımlanır.
Efor testi en çok koroner yetersizlik (kalbi besleyen atardamarlarda darlık veya tıkanıklık olması) tanısının koyulması ya da bu tanı koyulmuş hastaların takibi için yapılmaktadır. Bunun dışında egzersiz yeterliliğinin belirlenmesi, egzersize tansiyon (kan basıncı) cevabının araştırılması, egzersizle ortaya çıkabilecek ritm ve ileti bozukluklarının incelenmesi, bayılma nedeninin belirlenmesi gibi amaçlarla da efor testi istenmektedir.

TANSİYON HOLTERİ

Kan basıncının 24 saat boyunca belli aralıklarla ölçülüp kaydedilmesini sağlayan bir cihazdır. Kola takılan manşet ve kaydedici bölümlerden oluşur. Alınan veriler bilgisayara yüklenerek analiz edilir ve kan basıncının günlük seyri ile ilgili pek çok ölçümün değerlendirilmesi sağlanır. Tansiyon holteri kan basıncının günlük değişkenliğinin incelenmesi (düşük veya yüksek), ilaca dirençli hipertansiyonun araştırılması, ilaç tedavisinin etkinliğinin incelenmesi gibi nedenlerle yapılmaktadır.

RİTM HOLTER

Kalbin elektriksel aktivitesinin üç kanaldan en az 24 süreyle kaydedilmesi işlemidir. Kullanılan Holter cihazına göre teyp kasedine ya da optik diske alınan kayıtlar bir bilgisayara yüklenerek analiz edilir ve kalp ritmi ile birçok parametrenin değerlendirilmesi mümkün olur. Ritm Holter incelemesi en çok kalbin elektriksel aktivitesindeki sorunların değerlendirilmesi amacıyla yapılır.

KALP HASTALIKLARI İLE İLGİLİ BELİRTİLER

Göğüs ağrısı

Koroner kalp hastalığına bağlı göğüs ağrısı genelllikle hareketle, ruhsal gerginlikle veya yemek sonraları kalbin işyükünün artmasıyla ortaya çıkan dakikalarca sürebilen, dinlenmekle ya da dilaltı uygulanan nitrat denilen ilaçlarla azalan ya da geçen, göğüs kemiği veya sol göğüsten başlayıp sol kola, çeneye, sırta yayılabilen çoğu kez sıkıştırıcı, ezici, baskı hissi, sıkışma, ya da yanma şeklinde tariflenen bir ağrıdır. 5 dakikadan daha uzun süren ve dilaltı nitrata rağmen devam eden ağrı akut miyokard infarktüsünün işareti olabilir.
Kalbi çevreleyen ve perikard olarak adlandırılan zarın iltihabına bağlı ağrı ise genelikle sürekli, eforla ilişkisi olmaksızın göğüste batma hissi seklinde ve vucudun hareketi ile değişen, her iki omuza yayılabilen bir ağrıdır.
Aortun yırtılmasına (aort diseksiyonu) bağlı ağrı ise sırta vurur ve çok şiddetli ani başlangıçlı bir ağrıdır.

Nefes Darlığı

Genellikle beden hareket artışı ile (eskiden rahat yürünen bir mesafede veya yokuş, 1-2 kat merdiven çıkma ile) başlar ve ilerleyici vasıfta olup ilerki safhalarda geceleri yastık sayısını artırmaya, düz yatamamaya neden olabilir. Bazı akciğer hastalıklarında da olabilir veya bu hastalıklarla karışabilir.

Ödem

Kalp yetmezliğine bağlı olarak vücutta su ve tuz birikimesidir. Genellikle bacaklarda bazen karında ve nadir olarak kollarda, iki taraflı ve bastırmakla içine çöken özelliktedir. Böbrek ve karaciğer hastalıklarında da ortaya çıkabilir.

Gece idrara çıkma

Gündüz saatlerinde vücutta biriken fazla su ve tuzun uyku saatlerinde idrarla atılması nedeniyle, idrar miktarında artışla beraber gecede 2 veya daha fazla sayıda tuvalete çıkmadır.

Bayılma

Kalp hastalığına bağlı bayılma genellikle kısa süreli (bir kaç dakika), ani olup tam bir bilinç kaybı vardır, hasta genellikle o an bulunduğu pozisyonu kaybeder ve yere yığılır, sözlü ya da ağrılı uyaranlara cevap alınamaz. Genellikle idrar kaçırma veya ağızdan köpük gelmesi kollarda ve bacaklarda kasılma yoktur, hasta kendini çabuk toplar (bayılma sonrası uyku dönemi yoktur). Genellikle tekrarlayıcı ve ilerleyici vasıftadır. En sık kalbe bağlı çalışma düzensizliklerinde görülür, bu nedenle kalp hastalığı tanısı olan birinde bayılma varsa ölümcül bir aritmi dışlanana kadar bir tıbbi acil olarak davranılmalıdır.

Çarpıntı

Anormal olarak kalp atışlarının hasta tarafından göğüs bölgesinde ya da bazen karında hissedilmesidir. Kaçmış bir atım, duraklama şeklinde hissedildiği gibi normal kalp atışları da bazen hissedilmektedir, özellikle normalden hızlı, düzensiz, terleme veya bayılmanın eşlik ettiği çarpıntılar kalp hastalığına işaret edebilir.

Morarma

Genellikle el ve ayak parmakları, dudaklarda dokulara yetersiz oksijen taşınması nedeniyle olan mavimsi renk degişikliğidir. Doğumsal kalp hastalıkları, kardiyomiyopatiler, kapak hastalıkları nedeniyle olabileceği gibi ciddi akciğer hastalıkları da morarmaya yol açabilir.

Çabuk yorulma

Bir çok nedeni olmasına karşın kalp yetmezliğinin erken bir belirtisi olabilir ve özellikle yaşlılarda ve önceden bilinen koroner kalp hastalığı veya kalp kapak hastaları olanlarda önemlidir.

Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

KVKK - Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

© 2008 Yeniköy Tıp Merkezi

Köybaşı Cad. Mübaşir Sok. No:2 Yeniköy Sarıyer / İstanbul

444 10 97

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.   

Tasarım ve Geliştirme

serdarcamlica.com