Yeniköy Tıp Merkezi

Ana Sayfa  |  Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

Check-Up

50 yaşın üzerindeki herkesin düzenli olarak check-up yaptırmasını öneriyoruz.

Devamı

Mamografi

Yeniköy Tıp Merkezi'nde Mamografi yaptırmak çok kolay.

Devamı

Fizik Tedavi

Yeniköy Tıp Merkezi en yeni teknoloji ile fizik tedavi hizmeti vermektedir.

Devamı

Ağız ve Diş Sağlığı

Rutin kontrollerle sağlıklı ve mutlu gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Devamı

Hasta Hakları

Yeniköy Tıp Merkezi'nde tedavi olmaya başlamadan önce haklarınızı öğrenin.

Devamı

KOAH (Kronik Tıkayıcı Akciğer Hastalığı)

Dr. Oğuz Coşansu

KOAH hava yollarında ilerleyici iltihabi salgı artışı ve daralma (kronik bronşit) ve akciğer uç hava yollarında genişleme ve yapısal hasarı(amfizem) ile karakterize kronik bir solunum sistemi hastalığıdır.

KOAH dünyada ölüm nedenleri arasında şuan 4. sıradadır. Kalp damar hastalıkları ve kanserlerden sonra 2020 yılında sigara içimindeki artış ile orantılı olarak 3. sıraya yerleşmesi beklenmektedir. Hastalık nedeni ile oluşan maddi kayıp da ülke ekonomileri için ciddi boyuttadır.

En önemli risk faktörleri; sigara(aktif ve pasif içicilik), egzoz ve baca gazları, iş yerlerindeki toz ve kimyasalların solunmasıdır(hava kirliliği).En az 20 yıl bir paket sigara içenlerin %15'i hastalığa yakalanmaktadır.Nadir vakalarda genetik önemli olabilmektedir.

Kronik balgamlı öksürük ve zaman içerisinde gelişerek ilerleyen nefes darlığı en önemli belirtilerdir. Zamanla sağ kalp yetersizliği, solunum yetersizliği oluşur.

Tanı; belirtilen şikayetleri olanlarda muayene bulguları, akciğer filmi ve solunum fonksiyon testi yardımı ile kolaylıkla konabilir.

Tedavide; sigaranın bırakılması, balgam sökücü, bronş genişletici ilaçlar ve gerekirse kortizondan faydalanılır. İleri vakalarda uygun hastalara cerrahi müdahale ve evde sürekli oksijen tedavisi önerilir.Ağır solunum yetmezliği geçirenlerde ise akciğer nakli hayat kurtarıcı olabilir.

KOAH' da şikayetlerin artışı ile kendini belli eden alevlenmelerin en önemli nedeni solunum yolu enfeksiyonları ve hava kirliliğidir. Bu nedenle alevlenmelere daha çok kış aylarında rastlanır ve sıklıkla antibiyotiklerden faydalanılır. Kötü beslenme, ileri yaş, kalp yetersizliği ve şeker hastalığı gibi diğer kronik hastalıların varlığı durumu daha da ağırlaştırır.KOAH tanısı konulan hastaların %50'si 10 sene içerisinde hayatını kaybetmektedir.Alevlenmelerin önlenmesi amacı ile her yıl sonbaharda grip aşısı yapılması pnömokok ve H.İnfluenza aşılarının önerilen şekilde uygulanması gerekmektedir.Ayrıca mümkün ise KOAH'lı hastalara soğuk,nemli,yüksek rakımlı,havası kirli bölgelerde yaşamaması önerilir.Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

KVKK - Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

© 2008 Yeniköy Tıp Merkezi

Köybaşı Cad. Mübaşir Sok. No:2 Yeniköy Sarıyer / İstanbul

444 10 97

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.   

Tasarım ve Geliştirme

serdarcamlica.com