Yeniköy Tıp Merkezi

Ana Sayfa  |  Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

Check-Up

50 yaşın üzerindeki herkesin düzenli olarak check-up yaptırmasını öneriyoruz.

Devamı

Mamografi

Yeniköy Tıp Merkezi'nde Mamografi yaptırmak çok kolay.

Devamı

Fizik Tedavi

Yeniköy Tıp Merkezi en yeni teknoloji ile fizik tedavi hizmeti vermektedir.

Devamı

Ağız ve Diş Sağlığı

Rutin kontrollerle sağlıklı ve mutlu gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Devamı

Hasta Hakları

Yeniköy Tıp Merkezi'nde tedavi olmaya başlamadan önce haklarınızı öğrenin.

Devamı

Akupunktur ve Tamamlayıcı Doğal Tıp Tedavileri (1)

Dr. Salih Göktepe

     Akupunktur, geçmişi binlerce yıl önceye dayanan, günümüzde deri üzerindeki belirli noktalara çok ince altın, gümüş, çelik iğne veya lazer ışınıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dünya Sağlık Örgütü tüm dünyada giderek yaygın rağbet gören akupunkturu etkin bir tedavi yöntemi olarak kabul etmektedir. Üstelik akupunktur'un ciddi hiçbir yan etkisi yoktur.

     Akupunktur aynı zamanda bir tanı yöntemidir. Üstelik modern tıbbın tüm tanı yöntemlerini benimsemiş olarak. İlave ola5rak akupunkturda tanı; özel nabza bakma tekniği, dilin değerlendirilmesi, özel kulak dedektörü ile tarama gibi özgün yöntemleri de içermektedir.

     Modern tıbbın ne yazık ki en zayıf yanı, hastayı arızalı bir makine, hastalığı da makinedeki arızalı parça olarak görme kusurudur. Organizma bir bütün olduğu için, bir bölge arızalandığı zaman bütün vücut etkilenecektir. Akupunktur felsefesinde hastalığın kaynağına inmek önemlidir. Kaynağa inmeden uygulanan tedaviler yüzeysel olur. Akupunktur, insanı beden ve ruh olarak ikiye ayırmaz. Bütüncül yaklaşımıyla akupunktur, insanı beden-ruh-zihin bütünlüğüyle, içinde yaşadığı evrenle birlikte ele alır.

     Evrendeki tüm canlılar belirli oranda kendilerini yenileme, onarma ve iyileştirme gücüne sahiptirler. İnsan bedeni gözümüzle takip ettiğimiz için farkında olduğumuz üzere, nasıl cilt üzerinde oluşan yaraları, kesikleri tamir edebiliyorsa, görmediğimiz için çok da farkında olmadığımız üzere bedenin içinde oluşan hasar ve zedelenmeleri de onarma yeteneğine sahiptir. Akupunktur felsefesine göre, biyolojik bedenimizin yaşam döngüsünü 'can'lılık enerjisi demek olan Qi (Çi) sağlar. Hastalıklar enerji dengesi bozukluğunda ortaya çıkar ve bu denge tekrar kurulduğunda kişiler iyileşirler. Hayat enerjisinin(Can ya da Çi) akışındaki dengesizliği bulmak ve yeniden dengeye getirmek; Akupunkturun tüm yaptığı da budur. Bireyi sağlıklıyken koruyarak, bağışıklık sistemini güçlendirerek, stres kontrolü ve genel denge sağlayıcı yaklaşımıyla, sağlıklı yaşama ve sağlıklı yaşlanma sürecine katkısıyla akupunktur eşsizdir.

     Tamamlayıcı tıbbın bu etkili tanı ve tedavi yöntemi ülkemizde bilimsel kurumların desteğiyle yayıldıkça büyük kısmını yurt dışına akıttığımız yıllık 10 milyar doları aşan ilaç tüketimimiz de azalacaktır. Sağlık Bakanlığının çıkardığı akupunktur yönetmeliği ile sadece bu alanda eğitim almış hekimlerin uygulamasına izin verilen bir tıbbi uygulama alanı olarak bugün bazı üniversite ve eğitim araştırma hastanelerimizde akupunktur eğitimleri yapılmakta ve akupunkturistler yetiştirilmektedir.

Özetlersek;

     1 - Akupunktur etkili bir tedavi metodudur.
     2 - Kimyasal her hangi bir madde ya da ilaç kullanılmaz.
     3 - Ciddi herhangi bir yan etkisi yoktur.
     4 - Vücudun kendi sağaltım güçlerini harekete geçirir.
     5 - Organizmanın hem koruyucu hem de onarıcı etkinliğini güçlendirir.
     6 - Vücuttaki hormonlar, enzimler, metabolik süreçleri vb. dengeler.
     7 - Beden, ruh ve zihin üzerinde uyum sağlayıcı, dengeleyici etki yapar

     Akupunkturla tedavi edilebilir veya ciddi yarar sağlanabilir hastalıklar listesinden bazı örneklerle bu bölümü tamamlayalım.

     Astım, Gribal enfeksiyonlar, Sinüzit, Alerjik rinit, Farenjit, Gastrit, Ülser, Reflü, Bulantı kusma, Ağızda aftlar, Gingivit, Kabızlık-İshal, Baş ağrısı, Migren, Yüz Felci, Periferik Nöropati, Trigeminal Nevralji, Vertigo(baş dönmesi), Meniere sendromu, Kulak çınlaması(Tinnutus), Siyatalji(Siyatik), Boyun-Bel Fıtığı, Fibromiyalji, Adele krampları, Kireçlenmeler, Ağrılar, Sigara bağımlılığı, Depresyon, Psikojen Obezite, İştahsızlık, Aşırı iştahlılık, Diyabet, Uykusuzluk, Kronik yorgunluk sendromu, Endişe, Anxiete, Panik bozukluk, Akne, Ürtiker, Egzema, Zona ağrısı, İdrar kaçırma, Gece altını ıslatmalar, Ağrılı adet görme, Adet düzensizlikleri, Menopoz şikayetleri, Empotans, Hipertansiyon, Aşırı terleme…


 

Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

KVKK - Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

© 2008 Yeniköy Tıp Merkezi

Köybaşı Cad. Mübaşir Sok. No:2 Yeniköy Sarıyer / İstanbul

444 10 97

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.   

Tasarım ve Geliştirme

serdarcamlica.com