Yeniköy Tıp Merkezi

Ana Sayfa  |  Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

Check-Up

50 yaşın üzerindeki herkesin düzenli olarak check-up yaptırmasını öneriyoruz.

Devamı

Mamografi

Yeniköy Tıp Merkezi'nde Mamografi yaptırmak çok kolay.

Devamı

Fizik Tedavi

Yeniköy Tıp Merkezi en yeni teknoloji ile fizik tedavi hizmeti vermektedir.

Devamı

Ağız ve Diş Sağlığı

Rutin kontrollerle sağlıklı ve mutlu gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Devamı

Hasta Hakları

Yeniköy Tıp Merkezi'nde tedavi olmaya başlamadan önce haklarınızı öğrenin.

Devamı

Neden Port-Katetere İhtiyacım Var?

Opr. Dr. Hasan Karanlık

Hekiminiz size implante edilebilen bir port takılmasına karar verdi. Önceleri port takılması düşüncesi sizi biraz korkutabilir ve yaşamınızı nasıl etkileyeceğini merak edebilirsiniz. Endileşenmeyin!

Her  sene binlerce kişiye port implante edilmektedir.Bazıları portu birkaç ay,bazıları ise birkaç yıl kullanmaktadır.Portunuzun ne kadar süre için kullanılacağına hekiminiz tedavinize göre kara verecektir.

Hekiminizin sizin port-kateter kullanmanız gerektiğine karar vermesinin  sebebi, periferik venlerinize devamlı enjeksiyon veya infüzyon yapmak istememesidir. Size zaten pek çok enjeksiyon yapılmış olabilir.Belki de hekiminiz veya hemşireniz iğnenin gireceği damarı bulmakta zorlanmaktadır.Veya siz elinize yada kolunuza yapılan enjeksiyonun canınızı acıttığını  düşünmektesiniz.Hangi nedenle olursa olsun, ihtiyacınızın olduğu her an port ağrısız enjeksiyon sağlar.

Port-kateter takıldığı zaman, daha önce yaptığınız aktivitelerin hiçbirinden vazgeçmek zorunda kalmayacaksınız. Operasyon yarası iyileştikten sonra yüzebilecek, banyo yapabilecek , koşabilecek ve hoşlandığınız tüm aktiviteleri  yapabileceksiniz. Port kolaylıkla görülmeyecek ve ciltte küçük bir tümsek veya yumru gibi görünecektir.

İntravenöz  İmplante Edilebilir Port-Kateter Nasıl Çalışır

Kateter venlerin birine,genelliklede boyun kemiği çevresindeki veya koldaki venlere yerleştirilir.Katater, cild altında bir cebe yerleştirilen porta (hazne,rezervuar)bağlanır.

İlaçlar özel bir iğne yardımıyla enjekte edilerek ciltten ve portun septumundan geçer,daha sonra porta ulaşır ve kateter boyunca geçerek kana karışırlar.Enjeksiyon esnasında acı veya rahatsızlık olmamalıdır,eğer olursa hemen hekiminize veya hemşirenize başvurunuz.

İğnenin porta girişi genellikle ağrısız olur.İlacı şimdi enjekte edebilirsiniz.Tedavi bitiminde iğne çıkarılır ve enjeksiyon yerinin üzeri küçük bir bantla kapatılır.

Venöz Portun İmplantasyonu

Operasyondan Önce 

Hekiminizle ve klinik hemşirenizle tedavinizi konuşmanız ve portun avantajlarını size anlatmaları için görüşmeniz gerekmektedir.Operasyon öncesinde,operasyon haftası içinde hekiminiz sizden kan testleri isteyebilir.Eğer sorularınız olursa hekiminiz veya hemşireniz size bunları açıklayacaktır.

Operasyon Günü

Port genellikle lokal anestezi altında implante edilebilir. Operasyon basittir ve yaklaşık 30 dakika ile 60 dakika arasında sürer. Operasyondan sonra, hasta 1 -2 saat içerisinde hastaneden ayrılabilir.(Herhangi bir komplikasyon olmazsa.)

Operasyondan  Sonra

Yaranın iyileşmesi için genellikle birkaç gün beklenmesi gerekir, ancak,hekim istediği taktirde port hemen kullanılabilir.Eğer tedaviniz birkaç gün sürecek bir infüzyon gerektiyorsa, port içine özel bir iğne yerleştirilir ve üzeri steril bir bantla kapatılır. Tedaviniz bitene kadar (birkaç gün) bu iğne portun içinde bırakılabilir. Rahatsızlık hissetmediğiniz taktirde ,bu iğnenin hergün degiştirilmesine gerek yoktur.

Eğer portunuzdan  düzenli olarak tedavi görmüyorsanız,portunuzun her 4-6 haftada bir yıkanması gerekmektedir.Bu işlem kataterin ve portun tıkanmamasını sağlamak içindir.

İnfüzyonlar

İlaçlarınız bir pompa yoluylada veriliyor olabilir. Pompa,sürekli olarak küçük dozlarda ilaç veren bir cihazdır. Portu pompa ile kullanmak için portun içine bir iğne yerleştirilir. Bu iğne hastane protokolünüze bağlı olarak birkaç gün portta kalabilir,genellikle porta hemşire tarafından takılır ve sonrada steril bir bandajla üzeri kapatılır.

Hatırlanması Gereken Bazı Önemli Noktalar:

1.Sorularınız olursa,hekiminize veya hemşirenize rahatlıkla sorabilirsiniz.

2.Port yerleştirildikten ve yaranız iyileştikten sonra günlük aktivitelerinizi sürdürebilirsiniz.

3.Banyo yapabilir,yüzebilir ve istediğiniz sporları yapabilirsiniz.

4.Herhangi bir ağrı, şişlik,kızarıklık veya ateş olması halinde veya enjeksiyon esnasında

ağrı duymanız halinde portu kullanmayınız.

5.Madde 4 teki belirtilerden herhangi biri olması halinde hemen hekiminizi veya hemşirenizi arayınız.

6.Çoğu hasta çoğu zaman portlarının varlığını unutur.

Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

KVKK - Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

© 2008 Yeniköy Tıp Merkezi

Köybaşı Cad. Mübaşir Sok. No:2 Yeniköy Sarıyer / İstanbul

444 10 97

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.   

Tasarım ve Geliştirme

serdarcamlica.com