Yeniköy Tıp Merkezi

Ana Sayfa  |  Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

Check-Up

50 yaşın üzerindeki herkesin düzenli olarak check-up yaptırmasını öneriyoruz.

Devamı

Mamografi

Yeniköy Tıp Merkezi'nde Mamografi yaptırmak çok kolay.

Devamı

Fizik Tedavi

Yeniköy Tıp Merkezi en yeni teknoloji ile fizik tedavi hizmeti vermektedir.

Devamı

Ağız ve Diş Sağlığı

Rutin kontrollerle sağlıklı ve mutlu gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Devamı

Hasta Hakları

Yeniköy Tıp Merkezi'nde tedavi olmaya başlamadan önce haklarınızı öğrenin.

Devamı

Fizik Tedavi

Kemik Erimesi (Osteoporoz)

Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz halk arasında basit tanımlamasıyla kemik erimesi olarak bilinen,kemiklerde zayıflama,kemi yapısında bozulma ve buna bağlı olarak kemik kırılabilirliğinde artışla karakterize bir iskelet hastalığıdır.Vücudumuzdaki tüm dokular gibi kemiklerimizde yaşayan dokularımızdır.Hayatımız boyunca kemiklerimizde yapım ve yıkım devam eder.30-35 yaşlarına kadar yapım yıkımdan fazladır.Böylece kemiklerimiz büyür,ağırlaşır ve yoğunlaşır.Bu yaşlardan sonra yavaş yavaş kemik yıkımı kemik oluşumunu geçer ve bunun sonucunda da osteoporoz hastalığı gelişebilir.Kemik kaybının en hızlı olduğu dönem menapozdan sonraki ilk yıllardır.

Osteoporozlu Hastalarda Görülebilecek Yakınmalar Nelerdir?

Osteoporoz bel,sırt veya kalçada ağrı,yanında sırt omurlarında kırılma veya çökmeye bağlı boyda kısalma gibi belirtiler verebilir.Hiçbir belirti vermeden sessizce ilerleyerek aniden gelişen bir kırıklada kendini gösterebilir.Kırıklar en sık omurga,kalça ve ön kolda görülür.omurga kırıkları boyda kısalma ve kamburlaşmaya neden olurken kalça kırıkları %30-40 oranında ölümle sonuçlanabilmektedir.

Kimler Risk Altıdadır?

Küçük ,narin yapılı,ailesinde osteoporz bulunan beyaz tenli kadınlar risk altındadır.Erken veya cerrahi olarak menapoza girenler özellikle risk altındadır.Bunun dışında alkol ve sigara kullanımı,yetersiz fiziksel aktivite,düşük kalsiyum ve d vitamini alımı,fazla tuz kullanımı,kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi,yeterince güneş görmemek,diyabet ve hipertiroid gibi hastalıklar osteoporoz yapan kortizon,heparin,tiroid hormonu,antiepileptik vb. ilaçların kullanımı mide veya bağırsak operasyonu geçirmiş olmak osteoporoz için diğer risk faktörleridir.

Osteoporoz Tanısı Nasıl Konulur?

Tanıda hastanın öyküsü ve klinik muayenesinin yanında DEXA metodu ile yapılan kemik yoğunluğu ölçümü altın standart olarak kabul görmektedir.

Osteoporozdan Korunma ve Tedavi:

Osteoporozdan korunmak için en ideal yol 30-35 yaşlarına kadar doğru beslenme ve egzersiz ile doruk kemik kitlesine ulaşmaktır.Süt ve süt ürünleri,brokoli ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler,sardalya ve somon balığı gibi yalı balıklar ve tahıllar gibi kalsiyumdan zengin yiyecekler her yaşta dengeli bir şekilde tüketilmeli,risk faktörü oluşturan yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.Düzenli egzersiz kemikleri güçlendirir,dayanıklılık ve dengeyi arttırır.Her yaşın ve hastanı egzersiz programı farklı olmalıdır.Ancak hızlı yürüyüş ve dans engeli olmayan herkese tavsiye edilebilir.Osteoporozun en korkulan sonucu olan kırıkların azaltılabilmesi için risk taşıyan ve tanı konan her hasta mutlaka tedavi edilmelidir.Tedavide kullanılan ilaçlarla kemik kaybı durdurulabilmekte ve hatta bir miktar kemik kazanımı mümkün olmaktadır.Osteoporozlu hastalar kaymayan alçak ökçeli ayakkabılar giyerek evlerinde uygun zemin döşeme ve uygun ışıklandırma sağlayarak düşme riskini azaltmaldırlar.

Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  Randevu - İletişim

KVKK - Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

© 2008 Yeniköy Tıp Merkezi

Köybaşı Cad. Mübaşir Sok. No:2 Yeniköy Sarıyer / İstanbul

444 10 97

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.   

Tasarım ve Geliştirme

serdarcamlica.com